eclipse

Trochę odpoczęliście ode mnie. Zatem czas coś napisać i zaciekawić niektórych czytelników. Dzisiaj artykuł w całości poświęcony narzędziu Eclipse, bardzo popularnemu programowi wśród programistów Javy, ale też … PHP. Nie dziwcie się – sam pracuję z sukcesem przy systemach PHP na platformie Eclipse. Na razie w wersji Juno, ale niedługo przesiadam się na Keplera.

Do rzeczy. Pewnego dnia spojrzałem na Eclipse’a z daleka i pomyślałem: „prymitywnie wygląda, razi jaskrawością, męczy oczy”. Skoro tak to trzeba było znaleźć rozwiązanie. Głównie zależało mi na oczach. Gdy programuje się często „do poduszki” to w ciemności biel 80% ekranu, jaką serwował Eclipse podczas użytkowania źle wpływała na organizm. I tak powstała nić przyczynowo-skutkowa, która doprowadziła do rozwiązania jakim jest zmiana tematu i kolorów edytora. Świetna sprawa, tym bardziej, że wspierana natywnie przez aplikację. 

Eclipse UI Theme

Zabieg zmiany kolorystyki okienek. Tak najprościej można opisać tę operację. Nie jest to skomplikowane. Opiera się dropin. Przebieg instalacji jest przedstawiony na stronie tematu. Znajduje się tam również otwarty kod. Mowa o Eclipse UI Theme – Dark Juno.

Eclipse Color Theme

Mamy eleganckie ciemne okienka. Ale aby mieć również ciemne ekrany robocze i wszelka kolorystyka była dopasowana należy pokombinować z kolorami – albo samemu (dla doświadczonych użytkowników), albo przez temat kolorystyczny. Tutaj nie będzie nic skomplikowanego, bowiem temat w pełni satysfakcjonuje mnie, jak i 130000 użytkowników, którzy go wykorzystali. Co należy zrobić? Na początek udać się na stronę Eclipse Color Theme – Oblivion. Preferuję instalację przez właściwości (.epf). W tym celu pobieramy plik .epf i w oknie Eclipse wybieramy File->Import…->General->Preferences.
Wybieramy plik i … cieszymy się z mrocznego softu 🙂

Dla zainteresowanych zrzut ekranu mojego Eclipse’a – Dark Juno + Oblivion.

eclipse-my