Tym razem mało odkrywczy artykuł. Chociaż dla osób, którzy poszukują sposobu szyfrowania po stronie JavaScriptu może okazać się bardzo pomocny. Rzecz rozchodzi się o bibliotekę CryptoJS, która oferuje nam funkcje skrótu, algorytmy szyfrujące, HMAC i inne. Biblioteka jest darmowa, rozprowadzana na licencji New-BSDco pozwala na dowolne wykorzystanie w aplikacjach internetowych.

Biblioteka udostępnia nam algorytmy mieszające (haszujące, in. funkcje skrótu) takie, jak MD5, SHA-1, SHA-2, SHA-3 oraz RIPEMD-160. Każda z funkcji rozszerzona jest o HMAC, czyli kod MAC z wmieszanym tajnym kluczem pozwalającym utrzymać zarówno ochronę integralności, jak i autentyczności danych.

cryptoPakiet został rozszerzony o funkcję PBKDF2 ściśle powiązaną z generowaniem ciągów kluczowych przy wykorzystaniu soli oraz wielokrotnego zastosowania funkcji skrótu. Nie tyle akurat ta funkcja, w opisywanej bibliotece jest godna uwagi, ale samo podejście do generowania klucza. W obecnych czasach bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego wszelkie utrudnienia w umożliwieniu odgadnięcia hasła wejściowego są nie tyle zalecane, co konieczne.

Poza funkcjami skrótu pakiet CryptoJS oferuje również kryptograficzne algorytmy szyfrujące. Na liście w obecnej wersji jest AES, DES, 3DES, Rabbit, RC4, RC4Drop.

Biblioteka posiada bardzo dobrze opisane funkcje. Mowa o wykorzystaniu. Znajdziemy liczne przykłady, a samo wdrożenie ich w życie własnych witryn tu bułka z masłem. Jeśli napotkacie na problem warto odwiedzić forum, gdzie na 99% ktoś wcześniej go zgłosił i na kolejne 99% jest tam już rozwiązanie. Polecam CryptoJS!